Úvod Syndrom vyhoření a ohrožené skupiny lidí

Syndrom vyhoření a ohrožené skupiny lidí

Syndromem vyhoření může trpět kdokoliv. Přestože je člověk tvor společenský, bývají ohroženi nejvíce ti, kteří pracují s druhými lidmi. Pravděpodobně je to proto, že s nimi nejsou v kontaktu na jednoduché nezávazné úrovni, jako při zábavě či náhodném setkání.

Mezi lidmi přicházejícími zvenčí a pracujícím nastává (byť krátkodobě) určitý závazný vztah. Ten je podmíněný zodpovědným přístupem především ze strany službu poskytujícího člověka.

Dalo by se to tedy vyjádřit tak, že to, co je po čase neunesitelné v této práci, je zodpovědnost a požadavek na profesionální a bezchybný výkon.

A to i v době, kdy člověk sám má své potíže a problémy a potřeboval by, aby jednou někdo pomohl také jemu. Při takovém nátlaku na lidskou psychiku, se dotyčný stává křečovitým, zodpovědnost jej příliš svazuje. Práce už pro něj není příjemnou a naplňující, ale obtížnou a posléze nesnesitelnou. To se projeví na jeho výkonech, chování apod., tak jak bylo uvedeno výše. Své problémy projektuje na okolí, které má jeho podvědomí za viníky celé situace.
 

Mezi skupiny lidí ohrožené syndromem vyhoření patří všichni vykonávají tzv. „pomáhající profese“.

  • Zdravotnický personál (nižší i vyšší- sestry, lékaři, záchranáři, řidiči sanitek apod.)
  • Pečovatelé, ošetřovatelé, osobní asistenti
  • Sociální pracovníci, psychologové, terapeuti
  • Učitelé, vychovávatelé
  • Policisté, hasiči, právníci.

Dalšími ohroženými skupinami jsou takoví, jejichž práce je založena na časté komunikaci s lidmi.

  • Zaměstnanci infolinek, pomocných linek, telefonisté
  • Manažeři, novináři, reportéři, instruktoři
  • Prodavači, číšníci, zaměstnanci služeb

Syndrom vyhoření se však může rozvinout i u lidí vykonávajících stereotypní práci.

  • Řidiči městské hromadné dopravy
  • Zaměstnanci továren na tzv. linkách
  • Šičky a mnoho dalších

Pokud se poněkud odkloníme od teorie, že syndromem vyhoření mohou trpět pouze zaměstnaní lidé (tedy pracující), pak musíme připustit, že se syndrom vyhoření často týká i lidí a vztahů v osobním životě (v rodinách). Zejména jde o matky pečující o malé děti, lidi starající se o nemohoucí a nemocné příbuzné, ale i takové, kteří žijí v dlouhodobém a stereotypním vztahu.


Diskuse (5 komentářů)

pes, (12. 04. 2012 18:41) Reagovat
Může tímto syndromem trpět i student (střední škola) ? Protože jak tak pročítám ty články... vše perfektně sedí, nemám chuť se učit, přetvařuji se před přáteli, je mi všechno takzvaně u prdele, nevidím smysl v tom dodělat školu, stále častější myšlenky na sebevraždu... je toho víc, ale tohle jsou řekl bych ty hlavní.
Jitka, (05. 03. 2013 14:35) Reagovat
To bych spíš tipovala na depresi jako takovou než na syndrom vyhoření. Možná to ale není deprese v pravém slova smyslu, ale třeba studujete něco, co vás nebaví a nevidíte v tom smysl. Když člověk nevidí v něčem smyl, tak propadá nechuti. Kdyby však vaše myšlenky na sebevraždu sílily, raději vyhledejte doktora. On vám pomůže. S takovými myšlenkami není radno si zahrávat. Držím vám palečky, ať je zase lépe.
jana, (17. 07. 2013 05:07) Reagovat
Dělat něco, co člověka nebaví, dokáže otrávit. Možná až dostudujete, zlepší se to, ale asi byste neměl jen pasivně čekat. Zkuste si najít alespoň mimo školu nějaký koníček - něco, co vás chytne, nebudete mít tak prostor pro špatné myšlenky.
Zdena, (03. 12. 2013 08:53) Reagovat
Vlastně syndrom vyhoření souvisí s nenaplněním a nechutí v něčem, čemu se člověk věnuje po část dne - to může být práci i škola. i když jsem nikde neslyšela, že by se mluvilo o syndromu vyhoření se spojením se studiem, v podstatě to ale může být. Každopádně s myšlenkami na sebevraždu bych si nezahrávala. to už je vážné...
Lenka, (04. 04. 2014 06:58) Reagovat
Myslím, že se také dostávám do stavu syndromu vyhoření. Úplně mě přestala uspokojovat práce. Dřív jsem jí dělala s takovým nadšením. Snažila jsem se pracovně rozvíjet, zlepšovat a teď už jen doufám, že nějak doklepu pracovní den, půjdu domů a že brzy bude víkend. Je to teď všechno takový divný.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Syndrom-vyhoření.cz
Kontakty